Молочниця (кандидоз)

 Давно чувана і відома хвороба — молочниця, кандидоз, SOOR. Зараз в таку спеку саме час загострення особливо після купання у відкритих водоймах. 

 

Настало літо, спека, задуха, підвищене потовиділення, бажання освіжитися у воді, полежати на прохолодному пісочку чи в рятівній тіні, поїсти літніх смаколиків (гриль, м'ясо, спеції), і все це гарні умови для зростання умовно патогенної флори чи патогенної при зниженому імунітеті, як на відкритих ділянках тіла та фізіологічних складках, так і на слизових оболонках.

Що ми знаємо про кандидоз?

Та все ми про нього знаємо. Акценти ставляться на профілактиці й лікуванні. Отже, що потрібно робити та не робити, щоб не спровокувати хворобу?

- Не використовувати синтетичну білизну, та не забувати переодягатися після купання. Синтетична тканина перешкоджає доступу кисню до шкіри. При високій температурі навколишнього середовища та утрудненого потовиділення виникають умови виникнення інфекції, включаючи кандидоз піхви.

- Не переохолоджуйте ноги та тазові органи, лежачі на мокрому піску чи сидячи на прохолодних поверхнях.

- Не використовуйте дезодоранти чи бактерицидні засоби інтимної гігієни.

- При алергічних реакціях на засоби контрацепції (презервативи, сперміциди) від них краще відмовитись або замінити на ті, що не викликають алергії.

- Пам’ятайте, що часті спринцювання вимивають корисну мікрофлору піхви, і, як наслідок виникає дисбаланс колонії мікроорганізмів, тому не використовуйте спринцювання без необхідності.

- Якщо ви хворієте на цукровий діабет, потрібно тримати рівень цукру крові натщесерце 6-7 м моль/л. Чим вищий рівень цукру, тим «солодше» буде життя грибів і більше ризик виникнення кандидозу та інших грибкових уражень.

- При необхідності антибіотикотерапії, особливо при тривалому лікуванні антибіотиками широкого спектра дії, обов’язково використовувати протигрибкові препарати і пробіотики (препарати, вміст яких представлений нормальною мікрофлорою кишковика).

- Не забувайте підтримувати флору і слизову піхви після статевого акту, як це зробити розкаже Ваш лікар.

 

Лікування кандидозу.

Перед початком лікування, зверніться за консультацією до лікаря, бо під маскою кандидозу можуть приховуватись і інші захворювання. Пам’ятайте, що лікування мають отримувати всі статеві партнери.

Лікування має бути комплексним:

- Усунення факторів, які сприяють розвитку хвороби.

- Дієта.

- Фітотерапія.

- Медикаментозні препарати за призначенням лікаря.

Роль дієти при лікуванні кандидозу.

Дієта має вміщувати:

приблизно 10% високобілкових рослинних продуктів, такі як, горіхи, бобові, насіння;

10% — складних вуглеводів із цільних зернових (крупи);

5% —фруктів: грейпфрут, ягоди, особливо чорниця;

75% - овочі: броколі, селера, редис, спаржа, капуста, приготовлені на пару чи в сирому вигляді.

Потрібно виключити продукти:

- приготовлені з використанням пекарських чи пивних дріжджів;

- всі ферментовані (оцет, кетчуп, квашені овочі і фрукти) 

- кисломолочні продукти (виключення останніх деякі спеціалісти ставлять під сумнів, а інші вважають абсолютно необхідним);

- молоко та молочні продукти: сироватку, казеїн натрія, лактат натрія, тверді сири.

Також потрібно відмовитись від рафінованих вуглеводів: цукор (білого та коричневого) і продуктів які його вміщують, оброблених круп (манка, білий рис, макарони), меду.

Рекомендується вживати в їжу бездріжджовий хліб з муки 1 чи 2 сортів, а ще краще – з цільно зернової муки; включить в кожний прийом їжі гарбузове насіння (декілька чайних ложок); ввести в раціон часник (1–3 зубчики 2 −3 рази на день з їжею), цибулю, свіжі зелені листові овочі, так як вони містять протигрибкові компоненти. Намагайтеся дотримуватися вегетаріанської дієти. Приймати їжу не частіше 2 разів на день (сніданок та обід).

При виражених симптомах грибкового ураження корисно під час двох прийомів їжі вживати виключно овочі, блюда з цільних зернових, горіхи та насіння. Фрукти, особливо солодкі, можуть сприяти росту грибів. Після двох тижнів дієти, коли стан покращиться, спробуйте додати до раціону не солодкі фрукти. Якщо це не погіршує стан, то можна використовувати більш солодкі фрукти.

Корисно додавати в воду, яку п’єте між прийомами їжі, екстракт з насіння грейпфрута (4–6 капель на 1 стакан води на протязі 3–12 міс). Масло також можна розводити в овочевому чи фруктовому соках. В середньому людина з масою тіла 75 кг в перші три дні лікування можна вживати по 10 крапель екстракту 2 рази на день, попередньо розвівши його в овочевому або фруктовому соках; 4-15-ий дні – по 15 крапель 2 рази на день; 16-28-ий дні по 15 крапель 3 рази на день. Якщо при підвищених дозах з’являються болі в шлунку, то потрібно повернутися до попередніх менших доз. Коли симптоми молочниці починають зменшуватись можна поступово дозу зменшують і з часом відмінити прийом. Якщо на цьому тлі починається загострення, дози повертають до ефективних курс лікування може тривати від 1 до 6 міс.

Також дуже корисний морквяний сік перед їжею по 250 мл за один прийом на протязі10–14 днів.

Сік алоє-вера – 60 мл 3 рази на день за 15 хвилин до їжі, 10–14 днів.

Порошок з трави толокнянки чверть чайної ложки 2 рази на день, запити водою, 10 днів.

Масло з рослини ослиника (вечірня прімула) по 500 мг 2 рази на день під час їжі.

Молоте насіння льону — 1 столова ложка на 2 рази на день під час їжі.

Ягоди і листя брусники — у вигляді настою, 1 столова ложка на 2 стакани окропу, розділити на 3 прийоми та приймати за 30 хвилин до їжі.

При лікуванні кандидозу приймають препарати (не менше 3 тижнів), що містять Lactobacillus acidophilus, які протидіють зростанню грибкової флори. Препарати можуть бути комбінованими.

Пам’ятайте, що лікування препаратами, які не діють на причину, а тільки зменшують або забирають симптоми молочниці є паліативними, а не радикальними. Тому молочниця може повторитись знову і знову.

При необхідності лікування медикаментами звертайтеся до лікаря - гінеколога за консультацією в наш центр сімейної та репродуктивної медицини "Натівіта", м.Київ. У нашій клініці працюють лікарі високої кваліфікації - докладніше ....

Хай ваше літо буде прекрасним і здоровим. Піклуйтеся про себе, любіть себе і гарного вам літа та відпусток.

 

Автор статті: Марченко Юрій